Kada kupujete namirnice, posebno one koje se obično čuvaju u frižideru, na pakiranju možete pronaći upute kako očuvati svježinu hrane koju smo kupili. Međutim, ponekad i nije tako lako kao što se čini na pakiranju. O tome treba li se pojedina namirnica čuvati na sobnoj temperaturi, hladnom ili u tamnom mjestu obično pišu proizvođači. Ali ne možemo zanemariti da nekada, zbog jedne namirnice, sve ostale poprime njen miris koji dominira cijelim frižiderom.
Svjetlost, kisik, toplina i vlažnost sve stvari koje dovode do kvarenja namirnica. Ukoliko ih budemo pravilno čuvali i pakirali, namirnice će duže ostati ukusne, svježe i bogate hranjivim sastojcima. A pošedit ćemo i naše zdravlje, i zdravlje naše porodice problema koje može uzrokovati namirnica koja je zbog neispravnog skladištenja pokvarena.
Načini na koje možete očuvati hranu
Dom je nezamisliv bez frižidera koji predstavlja veliku pomoć u svakodnevnom životu i očuvanju namirnica. Naravno, ukoliko se ne pazi na sastav namirnica, datum proizvodnje i rok trajanja, naš frižider može postati i izvor zaraze opasan po zdravlje. Zato, namirnice treba smjestiti u frižider što prije, čime duže ostaje svježe. Također, treba povesti računa o roku trajanja, načinu na koji se namirnica treba skladištiti i u koji odjel frižidera ćete namirnicu smjestiti.
Korijenasto povrće čuvajte u zatvorenoj posudi s vodom, tako će duže ostati hrskavo.
Ukoliko dodate pola šoljice octa na jednu šoljicu vode a potom isperete čistom vodom, smanjit će bakterije i spriječiti stvaranje plijesni. Također, na taj način će voće i povrće duže ostati svježe.
Ako u frižideru ostavimo čašu vode, većina biljaka će ostati svježa i do dvije sedmice. Naravno, vodu s vremena na vrijeme morate promjeniti.
Ako ih operete i pohranite u hermetički zatvorenu posudu dok su još vlažne, rotkvice mogu ostati svježe i do tri sedmice. Salata će također ostati svježa i hrskava sedmicu do dvije ako ju operete, osušite i spremite u hermetički zatvorenu posudu s nekoliko papirnatih ubrusa koji će upiti vlagu.
Kako biste održali svježinu i kako bi vam duže potrajali, blitvu i kelj prvo operite i osušite, a zatim ih zamotajte u papirnate ubruse i držite u frižideru.
Svježinu hljeba ćete očuvati tako što ga možete zamrznuti dok je još svjež, a kada ga poželite jesti, nekoliko sati prije ga izvadite iz zamrzivača.
Rok trajanja namirnice u frižideru
- Kuhana jaja se u mogu čuvati u frižideru sedam dana.
- Cijeđeni sok ili smoothie se može čuvati u frižideru samo jedan dan.
- Kuhano povrće također može biti u frižideru sedam dana.
- Tjestenina može biti spremljena u frižideru 5 dana.
- Hljeb može ostati 1 do 2 sedmice u frižideru.
- Riža se može ostaviti u frižideru do 6 dana.
- Leća se može ostaviti do 7 dana u frižideru.
- Variva se mogu čuvati 3 do 4 dana u frižideru.
- Kuhana riba se može čuvati 3 do 4 dana u frižideru.
- Kuhana ili pečena piletina se može čuvati 3 do 4 dana u frižideru.
- Kuhano ili pečeno meso se može također čuvati 3 do 4 dana u frižideru.
Čist frižider
Čišćenje frižidera veoma je bitno i za naše zdravlje ali i za svježinu namirnica. Prilikom čišćenja prije svega trebate isključiti frižider, ukloniti hranu i očistiti čistom vlažnom kuhinjskom krpom. Čistoća frižidera igra veliku ulogu u očuvanju namirnica ali i našeg zdravlja.
Prilagodivi silikonski poklopci
Sačuvajte svježinu Vaše hrane i ne dopustite da se pokvari. Ujedno, čuvajte hranu i sa najjačim mirisom vakumiranom, a frižider urednim i bez raznih miješanja mirisa.