Zašto kupiti ovlaživač zraka?

Kada je zrak u vašem domu previše suh i štetan, što se posebno osjećanja tokom sezone grijanja tj. tokom zimskog perioda, vjerovatno ćete osjetiti i suhoću disajnih puteva, grla, usnica i kože. Uzrok svemu tome najčešće je zagrijavanje prostorija u kojima boravite, posebice ako se u kući nalazi sustav zračnog grijanja bez ovlaživača zraka.

Vlažnost zraka u vašem domu trebala bi biti između 30 i 50 posto. Zrak koji je previše suh može izazvati iritaciju sluznice nosa, grla i sinusa, a može uzrokovati i krvarenje sluznice nosa. Niti previše vlažan zrak nije bezazlen, stoga treba pripaziti da vlažnost zraka ne prelazi 50 posto. Prevelika koncentracija vlage u zraku može potaknuti razvitak i razmnožavanje grinja i drugih mikroskopskih organizama koji mogu izazvati alergijske reakcije.

Kućni ovlaživači zraka i isparivači dodaju vlagu zraku, te tako boravak u zatvorenim i zagrijanim prostorijama čine mnogo podnošljivijim. Zrak postaje vlažniji i ne djeluje na suhoću nosa, dišnih puteva, grla i usne šupljine.

Ovlaživač

Važnost vlažnosti u prostoriji

Vlažnost veoma utiče na zdravlje, ali i na stanje vašeg doma. Kada je ona prevelika, potiče razvoj plijesni, a plijesan može utjecati na zdravstveno stanje vaših ukućana. Plijesan također stvara štetu i na kućanstvo pa se vrlo često može vidjeti na zidovima prostorija, a pokućstvo također strada od prevelike vlažnosti.

Suh zrak također utieče na respiratorne organe i zdravlje ukućana, a također i na predmete napravljene od prirodnih materijala.

Dodavanje vlažnosti može pomoći kod:

  • suhe kože
  • iritiranih očiju
  • glavobolja
  • curenja nosa
  • suhoće grla i dišnih puteva
  • alergija
  • čestih napadaja kašlja
  • ispucanih usana

Neka vaš uređaj bude čist

Uvijek treba očistiti ovlaživač nakon svake upotrebe i osigurati da se spremnik za vodu potpuno osuši prije nego što ga ponovo upotrebljavate.

Svaku noć isperite i zamijenite vodu u spremniku ovlaživača da izbjegnete upotrebu stare stajaće vode koja može sadržavati plijesni ili druge bakterije ili gljivice.

Da biste uklonili kamenac ili plijesan, očistite ovlaživač svakih nekoliko dana vodom i ocatom ili smjesom vodikovog peroksida ili drugom otopinom za čišćenje koju preporučuje proizvođač.

Razlika između difuzera i ovlaživača?

Iako naizgled vrlo slični, ovlaživač zraka i difuzer, imaju dvije različite funkcije: ovlaživač zraka značajno povećava postotak vlage u prostoru dok difuzer oslobađa mirise eteričnih ulja u prostor a postoje i ovlaživači koji ujedno i raspršuju eterična ulja u prostor te tako ujedinjuju ovlaživanja zraka i aromaterapije.

Eterična ulja imaju antivirusna, protugljivična i antioksidativna svojstva. Otpuštaju se u zrak kroz difuzer u svrhu aromaterapije i mogu pomoći ljudima u opuštanju od stresa i tjeskobe, a mogu pomoći i u jačanju imunološkog sustava.

Ovlaživač za bolji san

Spavati u sobi u kojoj je zrak suh i težak vrlo je teško. Ako zrak u zatvorenom prostoru nije
dovoljno vlažan, može uzrokovati nemiran san. Novorođenčad i mala djeca posebno su osjetljivi na neuravnotežen, pretjerano suh zrak u zatvorenom prostoru. To se može ublažiti upotrebom ovlaživača zraka koji će povećati vlažnost u sobi i osigurati bolji san. U slučaju prehlade i gripe, optimalna količina vlage može ublažiti simptome poput začepljenja nosa i kašlja te vam omogućiti da mirnije spavate.

Uporaba ovlaživača koji će u sobi osigurati dovoljnu vlažnost zraka može pomoći i u
pročišćavanju dišnih putova i pružiti trajno rješenje problema hrkanja.

Povezani članci

Zdravi prirodni sokovi

Zdravi prirodni sokovi

Stresan i ubrzan način života nužno nas tjera na uvođenje zdravijih životnih navika kako bismo održali balans svog...

Korpa
Vaša košarica je prazna.

Čini se da još niste odabrali.